Katedra Badań Przestrzeni Informacyjnej
„[…] informacja – i cała pamięć informacyjna – wisi nad nami, prawie niewidoczna i niemal nienamacalna, niemniej straszliwie realna; amorficzna, widmowa; czai się gdzieś, a jednak nie skupia w żadnym konkretnym miejscu”
James Gleick, Informacja, bit, wszechświat, rewolucja, Kraków 2012, s. 366.
Katedra Badań Przestrzeni Informacyjnej UMK powstała w 2019 r. w wyniku połączenia Zakładu Informacji Naukowej oraz Zakładu Bibliotekarstwa, Czytelnictwa i Biblioterapii. Obecnie Katedrę tworzy 9 osób (jedna z tytułem profesora, trzy ze stopniem doktora habilitowanego oraz pięć ze stopniem doktora).
Zainteresowania naukowe Pracowników Katedry mieszczą się w obszarze nauk o komunikacji społecznej i mediach i dotyczą szeroko rozumianego środowiska informacyjnego, użytkowników informacji oraz komunikacji naukowej. Podejmowane w Katedrze badania obejmują zarówno problemy w skali mikro, jak i makro. Łączy je podejście oparte o przyjmowany we współczesnej literaturze przedmiotu paradygmat, wymagający by obserwowane zjawiska informacyjne objaśniać w sposób holistyczny z wykorzystaniem różnorodności istniejących metod badawczych.
Zajęcia dydaktyczne prowadzone przez członków Katedry są bezpośrednio powiązane z profilem prowadzonych badań naukowych. Na studiach licencjackich i magisterskich są to zajęcia przede wszystkim dla studentów kierunków architektura informacji, medioznawstwo oraz zarządzanie informacją i bibliologia. Na studiach podyplomowych tematyka zajęć obejmuje treści z zakresu infobrokerstwa, zarządzania informacją i publikowania cyfrowego. Wszyscy członkowie Katedry prowadzą seminaria dyplomowe, a samodzielni pracownicy nauki – dodatkowo opiekują się magistrantami i doktorantami.